שכר עורך דין מתחיל בארה"ב זינק בזכות צעד של משרד אחד

08:56 | 07.9.2006 ניו יורק טיימס  

מאת אלן רוזן

זהו זמן חילופי המשמרות בחברות עורכי הדין האמריקאיות: המתמחים של עונת הקיץ אורזים מיטלטלים, בעוד הבוגרים הטריים של בתי הספר לעריכת דין אוזרים כוחות לקראת שנת העבודה הראשונה שלהם.

הודות לחברת עורכי דין בודדת, יכולים עורכי הדין הטריים לצפות לשכר גבוה יותר השנה. השכר המקובל בחברות גדולות בניו יורק הוא כעת 145 אלף דולר לשנה, לא כולל מענקים של תחילת השנה וסופה.

בערים אחרות בארה"ב השכר השנתי נמוך בעשרת אלפים דולר, לפי נתונים שפירסם האיגוד הלאומי להשמה משפטית.

סבב העלאות השכר הטרי החל בשנה שעברה. משרד קווין-עמנואל-אורקהארט-אוליבר אנד הדג'ס, שמתמחה בחקיקה וממוקם בקליפורניה (עם משרדים בניו יורק), החליט להעלות את השכר הבסיסי לעורכי דין זוטרים בשנתם הראשונה ל-135 אלף דולר.

סכום זה היה גבוה אף מהמשכורת ההתחלתית של 125 אלף דולר שהיתה מקובלת ברוב החברות הניו יורקיות.

איי. ויליאם אורקהארט, שותף בחברה, אמר כי קווין-עמנואל קיוותה כי "חברות אחרות לא יעלו שכר, ובכך נוכל לבדל את עצמנו משאר הפירמות, אך לא כך קרה".

כמה חודשים מאוחר יותר, סאליוון אנד קרומוול, חברת עורכי דין גדולה שבסיסה בניו יורק, העלתה את שכר הבסיס לעורכי דין חדשים ב-20 אלף דולר, ל-145 אלף דולר. בעידן זה של תקשורת מיידית, החדשות על העלאת השכר הופצו במהרה. עורכי הדין שמעו על העלאת השכר דרך מכשיר הבלקברי והודעות טקסט, מגזינים משפטיים ואתרי אינטרנט כגון vault.com ו-greedyassociates.com, ולא התביישו לחלוק את המידע עם השותפים הבכירים בחברה.

"בדרך כלל אני מגלה את מצב המשכורות בתוך שעות ספורות דרך בתי, עורכת דין זוטרה זו השנה השלישית בחברה ניו יורקית, או דרך מתאמי גיוסים. החדשות מתפשטות במהירות הבזק", אמר אורקהארט. יצוין כי שיחות על שכר ברוב המקצועות הן בדרך כלל חסויות.

"הפומביות שניתנת לנושא השכר במקצוע עריכת דין היא תופעה מוזרה", אמר סטיוון ג'יי. סטיינמן, שותף בפרייד, פרנק, האריס, שריבר אנד ג'ייקובסון. "זה יוצא דופן שכשותף השכר שלך ידוע לכל. אני לא מכיר שום תעשייה שבה אפשר לברר גובה שכר בדיוק כה מרבי".

ג'יימי גורדון, שנמצאת בסוף השנה הראשונה שלה בפרוסקאואר-רוז, אמרה כי המסדרונות רחשו שמועות על העלאת השכר בחברתה לאחר שסאליוון העלתה את שכר הבסיס לעובדים. שלא במקרה, פרוסקאואר העלתה גם היא את השכר לעורכי דין זוטרים, לשמחת העובדים.

כתוצאה מהעלאות השכר בחברת סאליוון-קרומוול מיהרו קווין-עמנואל וחברות גדולות נוספות בניו יורק להעלות פעם נוספת את השכר ההתחלתי כדי להשתוות לרף החדש.

רוב החברות המשיכו בקו זה מפני שהן מתחרות על אותם סטודנטים למשפטים, וכן משום שהן מנסות לעצור את תחלופת עורכי הדין הזוטרים הקיימים. גיוס עובדים נהפך לתחרותי במיוחד בגלל ריבוי הפירמות העוסקות במשפט תאגידי, חקיקה ופשיטת רגל.

גובה המענק אינו ברור

"משרדי עורכי דין גדלים בקצב מהיר יותר מבתי הספר ללימודי משפטים, וכך יוצרים דרישה מוגברת לעורכי דין ומצדיקים העלאות שכר", אמר ויליאם ג'יי. פוג, אחד השותפים האחראים על גיוס והעסקת עובדים בקראוואט-סווין אנד מור.

למרות שקיפות המידע, תחום אחד נשאר מעורפל: מענקי סוף שנה ומענקים הניתנים לפני הגעת עורכי הדין הזוטרים יכולים לנוע סביב אלפי דולרים.

המידע הציבורי לגבי המענקים פחות גלוי, אמר גייל אס. ברני, ראש אגף פיתוח מקצועי בפרוסקאואר-רוז.

פירמות מסוימות כגון קראוואט-סווין נותנות לעורכי הדין הזוטרים מענקים המבוססים על שנת סיום הלימודים. אחרות לוקחות בחשבון את השעות הארוכות שעורכי דין זוטרים מסוימים עובדים לעומת אחרים. עורכי דין אחדים שיערו כי הבונוס השנה יהיה מעט נמוך מבשנה שעברה, כך שהשכר הכולל יישאר זהה.

בנוסף, בעוד חברות מסוימות כגון וייל-גוטדשל אנד מנגס וקווין-עמנואל, משלמות לשותפים בכל הסניפים אותה המשכורת, חברות אחרות מציעות תוספת שכר המבוססת על מדד יוקר המחיה.

אחת הסוגיות החשובות ללקוחות ולחברות כאחד הוא אם המשכורות הגבוהות יתורגמו גם לשכר טרחה גבוה יותר.

מייקל ג'יי. גילספי, שותף בדאבאוויז אנד פלימפטון הממוקמת בניו יורק, אמר כי אין קשר בין רמת השכר ושכר הטרחה לשעה: "אנו קובעים את שכר העובדים לפי הנחיצות למשוך ולגייס את השותפים הטובים ביותר. שכר הטרחה נקבע לפי דרישת הלקוח ותנאי השוק, המבוססים על חברות ברמה דומה הפועלות בשוק".

חברות מסוימות בוחרות שלא להעלות את שכר הטרחה, מכיוון שהעלאת שכר העובדים משולמת, למעשה, מכיסם של השותפים הבכירים.

שאלה אחרת היא אם חברות יקצצו בזמן שיוקדש לפיתוח מקצועי של עורכי דין זוטרים בשנה הראשונה, ויעלו את שעות העבודה שעל עורכי הדין כדי לפצות על המשכורת ההתחלתית הגבוהה יותר.

בחברה אחת נטען כי מצב הפוך: "כשהשכר החל לעלות במהירות החלטנו שעלינו להקדיש זמן וכסף נוספים להכשרה. הלקוחות שלנו מצפים לקבל תמורה מלאה מעורכי דין שמשתכרים סכומים כה גבוהים".

מאמרים נוספים:

דילוג לתוכן